Slovník pojmů

Slovník pojmů v nehtové modeláži

 

Alergie -  Jsou způsobeny nadměrnou reakcí imunitního systému těla na látky, které by ve většině případů jinak byly neškodné.V nehtové kosmetice se nejčastěji setkáme s alergickými reakcemi - svědění v okolí nehtu, zarudlá kůže, vodové puchýřky. Nejčastější alergeny jsou kyseliny Hema (hydroxyethylmethakrylát), Di-hema (trimethylhexyl dicarbamate).

Akrygel - spojení akrylu a gelu v tubičce pro lepší nanášení a tvrdost

Akryl - akrylový pudr který se používá pro akrylovou metodu

Antifugal - tekutina která léčí a předchází plísňovým infekcím a eliminuje plísně prstů a nohou.

Babyboomer - zdobení kde houbičkou nebo aplikátorem nanášíme gel nebo gel lak  

Bruska na nehty - je přístroj který obsahuje tělo a pero do kterého se vkládá frézka 

C-oblouk je obloukovitý tvar pod nehtem, který dává nehtu pevnost a pružnost

Camouflage - je označení pro tělovou barvu

Cleaner tekutina sloužící k odstraňování výpotků gelu při nehtové modeláži

Desinfekce - využíváme před modeláží a během nehtové modeláže jako ošetření před vznikem infekcí a mikroorganismu

Di-hema 

Eponychium - část epidermis, která přerůstá na nehtovou ploténku z okolních kožních valů, zejm. z proximálního

Fiber (vlákna) - kousky fiber (skelná) vláken které se přidávají do určitých typů bází a gelu pro lepší pevnost

Folie na nehty - zdobení které nanášíme obtisknuti folie do lepidla nebo foliového gelu na folie

Francouzká manikůra (francie) - je zdobení nehtu kdy nanesete oblouček bílého laku nebo gelu na na konec nehtu

Fréza do brusky - je nástavec který zasunujete do pera brusky může být vytvořen buď karbidové, diamantové, keramické

Formičky na nehty(dual forms) - jsou k usnadnění nehtové modeláže kde nanesete polygel, akrygel a příděláte na nehet a vytvrdíte. Pomocník na prodlužováni kdy nechcete použít papírové šablony. 

Gel - stavební neboli modelační gel určený ke zpevnění nehtové ploténky a modelování stavby nehtu. Mohou být jednofázové nebo třífázové.

Gel lak - je to lak na nehty který musíte vytvrdit v UV nebo UV/LED lampě a má výdrž 14 až 21 dní

Hema - nebo taky hydroxyethylmethakrylát je látka kterou obsahují některé přípravky na nehtovou modeláž a může způsobit 

alergickou reakci

Hyponychium - Kůžička, která je viditelná z čelního pohledu pod volným okrajem nehtové ploténky

Jednofázový gel - jsou gely, které v sobě obsahují gel podkladový, modelovací a vrchní. Je to tzv. tři v jednom.

Kopítko - může být silikonové nebo pískovcové. Každé má svoje využití. Pískovcovým kopýtkem zatlačíme kůžičku a odstraníme nad nehtovou blanku a také narušíme přírodní nehet. Silikonové používáme na jako nástroj při aplikaci různého zdobení.

Lampa na nehty - přístroj na vytvrzení tzv. polymerizaci gelů, gel laků, polygelů, akrygelů za pomocí Uv světla nebo UV/led světla

Manikúra - je kosmetická procedura, během které dochází ke kultivaci rukou s hlavním důrazem na nehty a jejich okolí. Hlavním předmětem je čištění nehtů, jejich zarovnání a odstranění odumřelé kůže z jejich okolí a rukou.

Monomer - speciální tekutina která při spojení s akrylovým pudrem vytvoří modelovací hmotu, kterou modelujeme stavbu nehtu

Nehtový val  je vyvýšená kůže po stranách nehtu. Nehet roste jako by v něm. Ustřihnete- li jej hluboko, nehtový val se po ztrátě nehtu zacelí. A nově dorůstající nehet si v něm znovu začne razit cestu ven.

Odmaštění nehtu - je proces který je nedílnou součástí přípravy přírodního nehtu před modeláží. Tekutina kterou odmastíme a vysušíme nehet se nazývá  nail prep 

One step  nebo-li jednofázové gel laky, jsou gel laky, které v sobě obsahují, podkladovou bázi, barevný gel lak i lesk. Vše v jednom. Jsou ideální pro rychlou manikúru, která vydrží 7 - 14 dní.

Pilník na nehty - nástroj pro opilováni a zhrubení přírodního nehtu. Máme více druhů jak tvarů, tak materiálů ze kterých jsou pilníky vyrobeny 

Pinčování - metoda při které se snažíme po vytvrzeni materiálu vytvarovat krásný c oblouk za pomoci pinčovací pinzety nebo klipů

Pomerančové dřívko - je tenké dřívko z pomerančovníku které nesmí chybět žádné nehtařince a využíváme na zatlačovaní kůžičky a otírání přebytečného gel laku.

Prašný štětec - požíváme na oprášení ruky od prachu

Primer - tekutina která se používá jako přilnavač materiálu k přírodnímu nehtu. Máme kyselinový a bezkyselinový. Zasychá na vzduchu

Prep - Dehydrátor a odmašťovač nehtové ploténky, zasychá na vzduchu

Pusher (zatlačovač kůžičky) - nástroj pro zatlačení nehtové kůžičky

Razítkování - technika zdobení kdy za pomocí razítkovacího laku,  razítkovací destičky a razítka nanášíme zdobení na nehet

Rubber - označení pro výrobky v nehtové modeláži které mají flexbilní konzistenci a mají lepší přilnavací schopnosti

Samolepky - zdobení které nanášíme na nalakovaný nehet kde je setřený výpotek aby nám samolepka lépe držela

Seřezávač - slouží na odstranění přebytečné kůžičky okolo nehtu.

Sterilizátor - přistroj na sterilizování nástrojů na modeláž nehtů jakou jsou pushery, nůžky na nehty, frézy a jiné kovové nástroje. Typy sterilizátorů máme teplotní, Uv, a tekutinové, kde sterilizujeme ponořením nástrojů do neředěné sterilizační tekutiny .

Ultrabond Přípravek bez kyselin, nezbytný pro přípravu přírodní nehtové ploténky před aplikací gelových laků, gelů a akrygelů.Vhodný na problematické nehty.

Vodolepky - zdobení které musíme před aplikací na nehet namočit po dobu 10 až 30 vteřin do vody nejlépe do namočené buničiny aby se odlepila od papíru.

Výpotek- je lepkavá vrstva na gelovém materiálu, která nám zůstává po vytvrzení materiálu v lampě. Slouží nám jako vazební část na další materiál, takže pokud nechceme nehty pilovat, či nějak je upravovat, tak výpotek nestíráme a materiál na sebe neustále vrstvíme.