Stavěná francie krok za krokem: Jaké jsou největší chyby

Stavěná francie je jednoznačně hitem, jde ale o náročnější zdobení, které se snaží zdárně pokořit nejedna z nás. Pravidlo číslo jedna? Nebát se pilníku! Platí to u jakékoli modeláže, u stavěného designu to platí dvojnásob. Je možné si pomoct bruskou, ale pilník vás určitě nemine.

Pro začátek je potřeba postupovat stejně, jako u nových nehtů. Sundat co nejvíc starého materiálu, perfektně provést přípravu přírodního nehtu a ideálně zkrátit a nově prodloužit nehty na šablony, případně přes poloviční duální formičky.

Šablonka musí být slepená přesně a nasazena po střední ose prstu. Vytvoříme takzvanou podložku, která by měla být tenoučká. Čím tenčí, tím lépe vynikne následný design.

Šablonu směřujeme tak, aby špička končila buď v rovině (u salónních tvarů) nebo směřovala mírně nahoru (u moderních tvarů). U moderních tvarů je velmi důležitá rovnoměrnost. Horní linie od apexu po špičku je stejně vodorovná, jako linie spodní a záleží také na růstu přírodního nehtu. U nehtu rostoucích dolů se šablonka vždy naklání nahoru, u rostoucích nahoru se naklání naopak dolů.

 Po vytvrzení podložky vypilujeme požadovaný tvar.

 

Přesuneme se k teorii o stavěné Francii. 

Špička lůžka by měla kopírovat špičku tvaru samotného. U hranatých tvarů se hrany zaoblují. Lůžko by mělo zasahovat do 60% celkové délky nehtu. Často se setkáváme s chybou, že je lůžko příliš krátké v domnění, že tím lépe vynikne jeho linie. Ve skutečnosti to ale ničí celkový výsledek, protože to uměle zkracuje lůžko a vizuálně se podtrhávají nedokonalosti prstů. Z toho důvodu by konce linií měly dosahovat až do bodu vzrůstu.

 

Největší chybou, které jsem si u malované i stavěné francie všimla, je ukončení tzv. smile linie na začátku volného okraje, místo u bodu vzrůstu. Ten je o kousek dál. A proč by měla linie zasahovat až tam? Protože když nehet odrůstá, smile linie se neztratí ve volném okraji a bude neustále zasahovat i do lůžka samotného. Platí to i v případě, že těch linií stavíme více než jednu. Vždy by ta poslední měla zasahovat do bodu vzrůstu a po bočních valech se postupně stahuje do tenké linky.

 

A teď k samotné stavbě lůžka.

Ideální je první vrstvou materiálu vytvarovat tvar/linii a až následnou vrstvou tvarovat Apex. Čím lépe se povede vytvarovat lůžko, tím méně práce je s následným pilováním. Zároveň je důležité, aby linie lůžka byla ostrá, nejlépe 90°. Na to se mi nejvíce osvědčilo tvarování poly/acrygelu pomocí pomerančového dřívka. Pokud chceme pracovat s gelem, doporučuji udělat si pomocí poly/acrygelu nízkou podložku pro linii a následně na to modelovat gelem. Ušetří nám to práci při pilování linie.

Abychom docílili ostrého úhlu 90°, může velmi pomoci použití slim pilníku, případně pilníku s kovovou konstrukcí. Díky tomu se dostaneme bez problému až k bodům vzrůstu

V dalším kroku si srovnáme celou stavbu, aby se nám pod nánosem materiálu neskrývala nechtěná bublinka. Důkladně oprášíme a umyjeme dezinfekcí nebo cleanerem, abychom se zbavili veškerého prachu. Obtáhneme celou linii lůžka vybranou barvou a můžeme tvořit design na již vytvořené tenké podložce volného okraje.

Celý design nakonec zalejeme čirým gelem, acrygelem nebo polygelem a můžeme pilovat finální tvar celého nehtu. Pokud se stane, že se barevná linie z bodu vzrůstu vypiluje, jednoduše ji detailním štětcem dotáhneme.

Pro úplné začátky bych doporučila zkoušet jednoduché lůžko s jednou stavěnou linií. Do více úrovní, případně do stavěného designu samotného lůžka je lepší se pouštět až v další fázi. O tom si řekneme více příště.

Článek pro vás napsali členky Teamu Petra nehty.